Niewidomi przewodnicy i widzący goście. Sześć całkowicie wyciemnionych pomieszczeń wiernie odwzorowujących scenerie doskonale znane z życia codziennego osób niewidomych. Interaktywna wędrówka w totalnej ciemności od kilku lat jest hitem na warszawskiej mapie atrakcji, łącząc rozrywkę, edukację i misję. Przez epidemię Niewidzialna wystawa może zakończyć funkcjonowanie.
Stan epidemii coraz bardziej daje się we znaki praktycznie wszystkim instytucjom kultury, sportu, rozrywki… Pozamykane z dnia na dzień kina, teatry czy muzea odcięte zostały od jakiegokolwiek źródła dochodu. Dla wielu może to oznaczać po prostu bankructwo. Każdy jednak może pomóc! Jak? Przełóż, ale nie rezygnuj z wizyty! Zatrzymując bilet lub kupując voucher do wykorzystania w późniejszym terminie – dajesz szansę na przetrwanie zagrożonym placówkom.
Niewidzialna Wystawa przypomina o zaniedbanych zazwyczaj zmysłach – słuchu, dotyku, węchu, a nawet smaku! Niewidzialna Wystawa to inicjatywa edukacyjno–kulturalno–społeczna, której zadaniem jest budowanie świadomości i odpowiedzialności społecznej w tematyce niepełnosprawności wzroku poprzez zbliżanie dwóch perspektyw postrzegania jednego, wspólnego świata. I tak już od ponad ośmiu lat wystawa wzbogaca edukacyjną i kulturalną mapę Warszawy i Polski. Niestety, inicjatywa, która od sześciu lat zdobywa laur stołecznego Muzeum Roku w plebiscycie Warszawiaki utrzymywana jest przede wszystkim ze sprzedaży biletów i odwiedzin gości – dlatego, aby przetrwać jej twórcy umożliwili internetowy zakup vouchera, który można będzie wykorzystać w drugiej połowie 2020 roku. Aby pomóc wystarczy wejść na niewidzialnyporatunek.interticket.pl. Koszt specjalnego vouchera to 25 PLN.
„Czy godzina bycia osobą niewidomą może otworzyć Ci oczy?”
To ulubione pytanie stawiane przez Małgorzatę Szumowską, Dyrektor Generalną Niewidzialnej Wystawy i organizatorkę tego przedsięwzięcia. Jak sama twierdzi: „tylko doświadczenie pozwala zrozumieć sytuację drugiego człowieka. Jeśli chodzi o niepełnosprawności dużo mówi się pięknych słów, ale zazwyczaj na słowach się kończy i nie mają one mocy sprawczej. Natomiast my „wkładamy” naszych gości w buty osób niewidomych i mówimy: idź! Oczywiście ekspozycja zaprojektowana jest w sposób bezpieczny, ale na pewno „wyrywa” uczestnika ze strefy codziennego komfortu. Każdej grupie gości przewodzi osoba z dysfunkcją wzroku, dla której ciemność jest naturalnym środowiskiem. Paradoksalnie na co dzień to my, osoby widzące próbujemy z różnym skutkiem pomagać osobom niewidomym. Czasem jednak dobre chęci nie wystarczą, należy poznać pewne zasady. Wystawa uczymy nas mądrej, życzliwej pomocy. Pokazujemy trudności z jakimi mierzą się nasi pracownicy, ale podkreślamy, że dobra postawa społeczna, narzędzia i dostępność – w przestrzeni publicznej i cyfrowej, pozwala na to, aby normalnie żyć, pracować, realizować pasje, marzenia, uczyć się, zakładać rodziny. Rozprawiamy się ze stereotypami, które tworzą krzywdzący obraz osób z niepełnosprawnością wzroku. To moja osobista misja” – mówi Szumowska. „Chcę, aby moja załoga była pięknym świadectwem tego, że pracownik z dysfunkcją wzroku to wielka wartość dla zespołu i firmy. Powinien być oceniony poprzez kompetencje, nie niepełnosprawność. Dużo jest do zrobienia w tym zakresie, ale właśnie Niewidzialna Wystawa jest świetnym miejscem na zrozumienie tego prostego faktu.”- dodaje.
Działania zespołu Niewidzialnej Wystawy są jednak dużo szerzej zakrojone: udział w kampanii społecznej #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią!, wydanie publikacji „Pacjent niewidomy i słabowidzący w gabinecie i na oddziale” dedykowanej specjalistom i pracownikom klinik okulistycznych – to tylko niektóre z nich. Wspominana publikacja otrzymała rekomendację Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i chętnie korzystają z niej nie tylko lekarze, ale także studenci uniwersytetów medycznych z całej Polski. Pracownicy wystawy często angażują się także w udział w wydarzeniach specjalnych dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, uczestniczą w spotkaniach w zakładach penitencjarnych, placówkach wychowawczych, a także wsparają potrzebujących… W tym jednak momencie to właśnie oni i tworzona przez nich Niewidzialna Wystawa potrzebuje pomocy.
– Nasze „być, albo nie być” zależy przede wszystkim od sprzedaży biletów, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej przyjmowanie gości jest niemożliwe, dlatego utrzymanie płynności finansowej i wartościowych miejsc pracy dla 18. osób z niepełnosprawnością wzroku oraz kilku osób, które wspierają wystawę w jej bieżących działaniach jest więc realnie zagrożona. Jak zatem można nam pomóc? Na ten moment wystarczy wejść na stronę niewidzialnyporatunek.interticket.pl i zakupić w specjalnej cenie 25 zł. voucher, który można będzie wykorzystać w drugiej połowie 2020 roku. Dziś okazane nam zaufanie to pomoc w utrzymaniu miejsca, które od ponad ośmiu lat wzbogaca edukacyjną i kulturalną mapę Warszawy i Polski. Zachęcamy także do śledzenia profilu Niewidzialnej Wystawy na fb i instagramie – Nasza załoga stara się cyklicznie dostarczać naszym obserwatorom ciekawe i wartościowe treści, które mogą uprzyjemnić oczekiwanie na nadejście normalności i lepszego jutra. – zachęca Małgorzata Szumowska.