Za nami finałowa gala plebiscytu. Poznaliśmy laureatów!

7 marca w niezwykłych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się Gala Finałowa 5. edycji plebiscytu Warszawiaki.

 

Przez cały luty trwało internetowe głosowanie. Spośród 150 nominowanych w 15 kategoriach konkursowych internauci wybierali swoje ulubione miejsca, zdjęcia, wydarzenia czy instytucje.

Wydarzenie tuż po 19.00 otworzył dziennikarz Jerzy Mielewski, natomiast wręczenie nagród rozpoczął słynny artysta grafik i plakacista Andrzej Pągowski, autor wyjątkowej grafiki dla zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu.

Jedną z kategorii, w której „walka” o wygraną była zacięta i wyrównana było Muzeum Roku. Już po raz piąty nagroda w tej kategorii przypadła Niewidzialnej Wystawie. To wyjątkowe miejsce, gdzie odwiedzających czeka interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku czy węchu. – Okazuje się, że jestem już emerytowaną zwyciężczynią Warszawiaków, ale jestem z tego faktu szalenie dumna. Można powiedzieć, że wielkie rzeczy biorą się często z małych inicjatyw, a ta nagroda po raz kolejny potwierdza tylko ten fakt – mówiła Małgorzata Szumowska, dyrektor Niewidzialnej Wystawy, która podziękowała także swoim niewidomym podopiecznym.

 

Po raz pierwszy w tym roku nominację uzyskała restauracja Centrum Zarządzania Światem, a jednak znalazła się w gronie laureatów. – Dla nas było dużym zaskoczeniem uzyskać nominację, więc tym bardziej cieszę się, że wygraliśmy, bo jesteśmy nietypową restauracją. Dzieje się u nas wiele, mamy dużo wydarzeń kulturalnych – można powiedzieć, że jesteśmy trochę klubem, trochę kawiarnią. Znajdujemy się w sercu Pragi i jestem dumna, że serce Pragi zostało docenione, podobnie jak nasz sąsiad, kino Praha (zwycięzca w kategorii Kino Roku – red.) – podsumowała przedstawicielka najlepszej restauracji, Anna Szeliga.

Jednymi z najbardziej oczekiwanych rozstrzygnięć w plebiscycie były kategorie Zdjęcie i Wydarzenie Roku, które zdobyli odpowiednio: Piotr Świercz oraz 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W największym napięciu goście oczekiwali jednak na ostateczne rozstrzygnięcie w kategorii Warszawiak Roku. Najlepszym okazał się Rafał Dąbrowiecki, warszawski przewodnik, który w szczególny sposób pokazuje najciekawsze zakątki stolicy podczas miejskich spacerów z cyklu „Butem po Wawie” czy przejażdżek zabytkowym autobusem, tzw. „ogórkiem”.

Na co dzień staram się pokazywać Warszawę najlepiej jak tylko potrafię i w taki sposób, żeby to było ciekawe. Tak naprawdę to co robię to banał, ale to jest prawdziwa, szczera pasja. Warszawa jest fascynującym miejscem, miejscem które ma niesamowitą historię, dlatego bardzo dziękuję wszystkim spacerowiczom, bo to dzięki nim zdobyłem tę nagrodę. A to moja pierwsza nagroda w życiu – mówił laureat tytułu Warszawiaka Roku, Rafał Dąbrowiecki.

Finałową galę Warszawiaków 2018 uświetnił także muzyczny występ pomysłodawcy i jednego z organizatorów wydarzenia, Bartosza Kańtocha z zespołem. – To dla mnie wyjątkowy wieczór i cieszę się, że coraz więcej mieszkańców stolicy angażuje się w ten plebiscyt. Ilość zgłoszeń czy finałowe głosowanie, ale także dzisiejsza frekwencja pokazuje jak ważnym wydarzeniem stają się Warszawiaki. Cieszę się również, że nasz plebiscyt dostrzegają i doceniają wspaniali partnerzy, a takim są przecież Hotele Gołębiewski, które zarówno dla głosujących jak i laureatów każdej z kategorii ufundowały weekendowe pobyty w swoich obiektach – podsumował Bartosz Kańtoch.

Współorganizatorem plebiscytu był Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy. Zastępca Burmistrza Dzielnicy, Artur Buczyński nie ukrywał dumy z faktu, iż finał tegorocznego wydarzenia odbywał się właśnie na terenie dzielnicy Wilanów. – Byłem tu dziś w potrójnej roli – przyjaciela naszego wilanowskiego pałacu, wiceburmistrza dzielnicy, ale także prezesa jednego z oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które jest jednym z patronów Warszawiaków. Jestem zaszczycony, że mogłem wręczać nagrodę dla Warszawiaka Roku, bo tak naprawdę te wszystkie nominacje, wyróżnienia tworzą ludzie, to oni są najważniejsi. Mam też nadzieję, że ten wspaniały plebiscyt będzie się rozrastał i w kolejnych latach będziemy mogli gościć to wydarzenie – podsumował Artur Buczyński.

 

Laureaci 5. edycji plebiscytu Warszawiaki 2018:

 1. Bar – Krowarzywa
 2. Centrum Rozrywki – Hangar 646
 3. Dom Kultury – Dom Kultury Świt
 4. Kawiarnia – Bułkę przez bibułkę
 5. Kino – Kino Praha
 6. Klub – Club Wesele
 7. Muzeum – Niewidzialna Wystawa
 8. Pub – Cuda na kiju
 9. Restauracja – Centrum Zarządzania Światem
 10. Sport – OSiR Targówek
 11. Teatr – Teatr Rampa
 12. Warszawa w sieci – Warszawa w pigułce
 13. Wydarzenie roku – 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
 14. Zdjęcie – Piotr Świercz
 15. Warszawiak – Rafał Dąbrowiecki

 

Najnowsze aktualności

Oto najlepsi z najlepszych! Wyniki plebiscytu Warszawiaki 2023!

W ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy odbyła się gala plebiscytu Warszawiaki...
Czytaj dalej →

Ostatnie dni głosowania „na najlepsze w Warszawie”!

Tylko do 29 lutego można oddawać głosy na najlepszą Kawiarnię, Restaurację,...
Czytaj dalej →

Podsiadło 360*, sukces Legii, a może Sejmflix wydarzeniem roku 2023?

Jak co roku mieszkańcy Warszawy w plebiscycie Warszawiaki 2023 wskażą m.in....
Czytaj dalej →

Warszawiaki 2023: Głosuj i wygraj weekend w Hotelu...

Każda osoba, która odda głos w 8. edycji plebiscytu Warszawiaki w 1 z 11...
Czytaj dalej →

Zagłosuj w innych kategoriach

Kawiarnia Roku Restauracja Roku Sport Roku Kultura Roku Rozrywka Roku Inicjatywa Roku Zdjęcie Roku Warszawa w Sieci Wydarzenie Roku Warszawiak Roku Dzielnica Roku
Kawiarnia Roku Restauracja Roku Sport Roku Kultura Roku Rozrywka Roku Inicjatywa Roku Zdjęcie Roku Warszawa w Sieci Wydarzenie Roku Warszawiak Roku Dzielnica Roku